HABERLER
TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ 6.ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
13/10/2012

Sevgili Meslektaşlarımız;

Türk Dişhekimleri Birliği 6.Ulusal Öğrenci Kongresi Samsun Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonunun katkılarıyla 13-14 Ekim 2012 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongreye, 22 fakülteden 300 öğrenci katıldı.

Kongreye TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL, MYK Üyesi Neşe DURSUN, Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İLKER, Genel Sekreter Alper DİLEK ve Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Nil ALTAY’ın yanı sıra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dekan Yardımcıları Prof.Dr.Hikmet AYDEMİR, Yrd.Doç.Dr. İnci DEVRİM ile TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ, Alternate NEO Nuri ÜNAL , Editör Musa KAYA ve NSO Görkem ŞENGÜN katıldı.

Kongre açılış konuşmasını yapan TDB Öğrenci Kolu MYK Üyesi ve Kongre Sorumlusu Musa KAYA, Kongreyi Samsun’da düzenlemek için çok emek verdiklerini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan TDB Öğrenci Kolu Başkanı, Odamız öğrenci kolu üyesi Mehmet YILDIZ, Karadeniz bölgesinde yapılan ilk ulusal öğrenci kongresinin 20. Yılını dolduran TDB Öğrenci Kolu için büyük öneme sahip olduğunu, Ankara, İstanbul ve İzmir Öğrenci Kolu katılımı ile kurulan TDB Öğrenci Kolu’nun bugün 15 Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu ve 25 Dişhekimliği fakültesinde delegasyon düzeyinde temsil edildiğini belirtti.

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İLKER de, “Kongrenin başarılı geçmesi için yoğun bir uğraş veren öğrencilere teşekkür ediyorum. Yurdun dört bir yanından gelen siz değerli öğrencilerin sorunlarını tartışarak çözüm önerileri üretecekleri bu kongrenin verimli geçmesini diliyorum.” diye konuştu.

Yakında Dişhekimliği Fakültesi için özel olarak planlanmış yeni binanın temelini atacaklarını belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet AYDEMİR, “Değerli öğrenciler, hepiniz ilimize ve üniversitemize hoş geldiniz. Geleceğin dişhekimlerinin daha öğrenciyken ürün vermeye başladığını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu Kongrenin, vizyonunuzu değiştireceğini, eğitiminize önemli katkılar sağlayıp, sizlere güzel dostluklar ve anılar bırakacağını umuyorum.” dedi.

TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL de yaptığı açılış konuşmasında; “Bu yıl Kongreyi büyük bir katılımla gerçekleştiriyoruz. TDB bu kongreleri, sizlerin organize olmasında, gerek meslek sorunlarınızın gerekse eğitim sorunlarınızın çözümünde bir ortam kurmak üzere düzenliyor. Kongreler önemlidir; çünkü kongreler bilimsel tartışmaların yapıldığı yerlerdir. Burada yer almanız, kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılı bir Kongre olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış töreninin ardından bilimsel programa geçildi.

Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Özgür TOPUZ, Muayenehane Yönetimi ve Ergonomi sunumu ile mesleğe yeni başlayacak dişhekimliği öğrencilerine ergonominin önemini ve meslek rahatsızlıklarına karşı öncesinde alınması gereken önlemleri vurguladı.

İkinci oturumda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mustafa Fevzi DİKİCİ, Hasta-Hekim İletişimi sunumunu kendine özgü üslubuyla interaktif bir şekilde gerçekleştirdi.

Dişhekimliğinde Uzmanlık Sınavı ve Getirdikleri üzerine TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL ve Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Nil ALTAY birer konuşma yaptılar, ardından katılımcıların sorularını cevapladılar.

İlk günün akşamında gerçekleştirilen Gala Yemeğinde katılımcılar keyifli ve güzel anlar yaşadılar.

İkinci gün sosyal program konuğu olan FIFA Kokartlı Hakem Dişhekimi Tolga ÖZKALFA, hakemlik ve hekimlik hayatında yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştı ve soruları cevapladı. İkinci oturumda TDB Öğrenci Kolu National Scientific Officer’ı Görkem ŞENGÜN, IADS ile ortak yürütülen programlar dahilinde Uluslararası Dental Araştırma Programı hakkında bilgi verdi. TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ, TDB Öğrenci Kolu MYK Üyesi Musa KAYA ve TDB Öğrenci Kolu NSO’su Görkem ŞENGÜN’ün yönetiminde gerçekleştirilen Öğrenci Sorunları Oturumu’nda ise öğrencilerin fakültelerinde yaşadıkları sorunlar ele alındı. Konuyla ilgili olarak Kocaeli Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Başkanı Ezgi YAVUZ, İstanbul Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Sekreteri Sina SAYGILI, Ankara Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Üyesi Reşat Batuhan ÇETİNER ile Cumhuriyet Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Öğrencisi Kaan Evren KIR birer konuşma yaptılar.

TDB Öğrenci Kolu Başkanı Mehmet YILDIZ, stajyer dişhekimlere sosyal güvenlik haklarının sağlanması konusunda yapılan görüşmeleri ve Yerel Öğrenci Komisyonları Başkanları ile birlikte kararlaştırılan talepleri katılımcılara açıklarken, TDB Öğrenci Kolu MYK Üyesi Musa KAYA da dişhekimliği eğitiminde standardizasyon için yapılabilecekler ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

DentSim - Diş Hekimliği Eğitim Simülatörü Firma Sunumu Dr.Dt.Tansu ERAKMAN tarafından yapıldı. Kongre kapanış töreninde bir konuşma yapan Samsun Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Başkanı Bilal DÖNMEZ, kongre katılımcılarına teşekkür etti. Kongre kapsamında düzenlenen ve dişhekimliği fakültesi öğrencilerinin sorunlarının ele alındığı oturumda tartışılan konular ışığında hazırlanan TDB 6.Ulusal Öğrenci Kongresi Sonuç Bildirgesi’nin okunmasının ardından kongre sona erdi.

Diğer Haberler