HABERLER
TECAVÜZ MEŞRULAŞTIRILAMAZ !
19/11/2016

17 Kasım gecesi iktidar partisi milletvekilleri tarafından TBMM’ye “çocuklara yönelik cinsel istismarın” evlilik şartıyla affedilmesinin önünü açan bir teklif sunuldu. TCK’ın 103. maddesinde değişiklik teklifini içeren bu teklif yasalaşırsa cinsel ilişkide rıza yaşı 15’ten 12’ye indirilecektir.

“Cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir.” şeklinde sunulan teklifin sonuçları toplum vicdanı için kabul edilemez olacaktır.

12 yaşındaki bir çocukla cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka unsurlar olmaksızın cinsel ilişki kurabileceğini düşünmek biz hekimlerin asla kabul edemeyeceği bir durumdur.

Teklifin yasalaşması halinde ceza alıp hapiste olanlar ise bu yasadan yararlanıp salıverilecek, devam eden davalarda ise mağdur çocuklara rızası ile olduğu şeklinde ifadeler verdirilecektir. Cinsel istismarın failleri aklanırken, mağdurlar istismarcıları ile evlendirilip suça konu olan fiili yıllarca devlet onayıyla yaşamaya devam edecek ve berdel, töre v.s. gibi aslında değiştirilmesi için çaba gösterilmesi gereken durumlar sistem tarafından beslenecektir.

Aile büyüklerine karşı gelemediği için mağdur olduğu iddia edilen erkeklerin yanında, asıl mağdurun çocuklar olduğu gerçeğini maskelemeye çalışan açıklamalar hepimizi daha çok yaralamaktadır.

Reşit olmadığı için sadece ailesi değil, kanunların da korumasında olması gereken çocuklarımızın bu şekilde sistemli, sürekli, devlet destekli istismara uğramasına seyirci kalamayız. Ankara Dişhekimleri Odası olarak “küçüğün rızasıyla (!) yapılmış işler” gibi çelişkisi kendi içinde bir açıklamayla istismarcıların, tecavüzcülerin aklanmasını kabul edilemez bulmaktayız.

TECAVÜZ MEŞRULAŞTIRILAMAZ !

Diğer Haberler