HABERLER
SAHTE DİŞHEKİMİNE HAPİS CEZASI VERİLDİ
29/01/2015

Diploması olmaksızın dişhekimliği mesleğini icra ederek hastaların dişlerine muayene ve müdahalede bulunduğu tespit edilen sahte dişhekimi hakkında Antalya 16.Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu cezanın Türk Dişhekimleri Birliği’nce duyurulmuş olan haberini aşağıda bilgilerinize sunarım.

Sağlıkla kalın,

Neslihan SEVİM

Ankara Dişhekimleri Odası

Tdb - Sahte Dişhekimlerine Hapis Cezası Verildi

Antalya 16.Asliye Ceza Mahkemesi, eğitimi, diploması, ruhsatı olmaksızın dişhekimliği mesleğini icra ederek kendisine gelen hastaların dişlerine muayene ve müdahalede bulunduğu ispat edilen M.Ç isimli şahsı, hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme; suçun işlendiği tarih 2008 yılı olması itibarıyla sanık M.Ç’nin ispat edilen 1219 Sayılı Kanun’a muhalefet eylemine uyan ve lehine olan 5728 Sayılı Yasa’dan önceki haliyle 1219 Sayılı Yasa’nın 41.maddesi uyarınca suçun işleniş şekli ve özellikleri ile sanığın suç kastı ve saikini dikkate alarak, takdiren 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 62.maddesi gereğince takdirden 1/6 oranında indirim yaptı ve diplomasız dişhekimliği hizmeti sunduğu ispat edilen şahıs hakkında temyiz yolu açık olmak üzere 10 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme Kararı için tıklayınız…

Diğer Haberler