HABERLER
ELAZIĞ VE MALATYA DİŞHEKİMLERİ ODALARI İLE SAĞLIK BAKANLIĞI'NA YÜRÜDÜK
12/01/2015

Sağlık Bakanlığı’nın Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik’te yapmayı planladığı değişikliklere ortak tepkinin iletilmesi amacıyla 12.01.2015 Pazartesi günü Malatya ve Elazığ Dişhekimleri Odaları ile Sağlık Bakanlığı'na yürünmüştür.

TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Taner YÜCEL, Genel Sekreteri Sayın A.Tarık İŞMEN, Genel Saymanı Sayın Ufuk ARALP, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Dr.Serdar AK, Sayın İrfan KARABABA ve Sayın Yusuf KILIÇ, Elazığ Dişhekimleri Odası Başkanı Sayın Hüseyin TAŞKAN, Malatya Dişhekimleri Odası Başkanı Sayın Volkan ÖNEN ve Genel Sekreteri Sayın Gökmen Kenan ÖZDAL, Oda Başkanımız Sayın Dr.Ali Rıza İlker CEBECİ, Genel Sekreterimiz Sayın Neslihan SEVİM, Yönetim Kurulu üyelerimiz Sayın Burak YANDIMATA, Sayın Serkan ER ve Odalarımızın üyeleri ile Sağlık Bakanlığı’na yürüyüş gerçekleşmiştir.

Malatya ve Elazığ Dişhekimleri Odalarınca Sağlık Bakanlığı'ndan talep edilmiş olan görüşme için Bakanlığa heyet olarak gidildi. TDB MYK Başkanı Sayın Prof. Dr. Taner YÜCEL, TDB MYK Genel Sekreteri Sayın Tarık İŞMEN, TDB İdari Müdürü Sayın Orhan ÇİMEN, Malatya Dişhekimleri Oda Başkanı Sayın Volkan ÖNEN, Elazığ Dişhekimleri Oda Başkanı Sayın Hüseyin TAŞKAN ve Ankara Dişhekimleri Odamız Genel Sekreteri Sayın Neslihan SEVİM'in içinde bulunduğu heyet Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan ŞENCAN'a Sağlık Bakanlığı’nın üzerinde değişiklik yapma hazırlığı içerisinde bulunduğu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik konusundaki hassasiyetlerini ve endişelerini iletmişlerdir.

Bu değişiklerden özellikle dişhekimi olmayan sermayenin yüzde kırkdokuz oranında ortak olmasının getireceği olumsuz tabloyu ısrarla tekrar dile getiren heyet, asla kabul edilemeyecek bu değişikliğin toplumda ve mesleğimizde geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olacağının vurgusunu yapmıştır.

Görüşmede Sayın Müsteşarın, mevcut Yönetmeliğin yetersiz olduğu ve Yönetmelik taslağının içeriğinin sahadaki ihtiyacı karşılayacağını savunan görüşleri bu konuda bizlerle aynı öngörüde olmadığını ortaya koymuştur. Görüşme sonucunda edindiğimiz izlenim eylemlilik sürecimizi daha yoğun bir tempoyla sürdürmemiz gerektiğini ve eskisinden daha kararlı olarak mesleğimize sahip çıkmamız gerektiğini ortaya koymuştur.

Saygılarımızla,

Ankara Dişhekimleri Odası

Diğer Haberler