DUYURULAR
SON GÜN 31 MART - TIBBİ ATIK BEYAN GÖNDERİMİ HK.
07/03/2019

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin 9/1-1 bendine  göre sağlık kuruluşları Atık beyan formunu bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayından başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamaları kullanarak “doldurmak, onaylamak ve form çıktısının bir nüshasını beş yıl boyunca saklamakla"yükümlüdür. 

Atık beyanı; ecbs.cevre.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak , “Atık Beyan Sistemi” üzerinden gerçekleştirilmektedir. Entegre çevre bilgi sistemine kayıt oluşturup taşıma kontrol numarası almak için izlenmesi gereken yol için tıklayınız.   Beyanda bulunmak için izlenmesi gereken yol için tıklayınız.

Beyanname sayfasının sol kısmında NACE kodu istenmektedir; uluslararası bir kod olan NACE,  Dişhekimliği için 86.23.03 ‘tür; bu kısma 86.23.03 yazılması gerekmektedir. Kapasite Kısmına Kg yazılacak ve “NACE Bilgilerini Kaydet” e basılacaktır.

 “Beyan Edilecek Atığım Var” işaretlenerek “Yeni Atık Ekle” butonu tıklanarak aşağıdaki kodların olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz.

Atık Kodu: Kesici atıklar için 180101, diğer atıklar için 180103 'dir, 

Miktar: Kg ile yazılacaktır. 

İşlemin nerede yapıldığı: Tesis dışı işaretlenecek, 

Atık işleme yöntemi: D10 - Yakma (Karada) seçilecek,

Atık İşleme Tesisi: 29648 ( ITC firması ile yapılan anlaşmalar için )

Beyanname doldurulduktan sonra onay kodu talep butonuna basılacak, meslektaşlarımız yine e-posta adreslerine gelen onay kodunu ilgili bölüme yazarak onay butonuna basmak suretiyle elektronik ortamda beyan aşamasını tamamlamış olacaklardır.

Tıbbi atık makbuzlarını kaybetmiş, makbuz alamamış v.b durumdaki meslektaşlarımız; yapmış oldukları tedavi ya da hasta sayılarına göre tahmini bir beyanda da bulunabilirler. Ancak sonraki yıllarda meslektaşlarımızın tıbbi atık makbuzlarını saklamaları ve bu doğrultuda beyanda bulunmaları önemli ve gereklidir.

 

Diğer Haberler